11 Life Questions With Yoga & Meditation Teacher Monta Vilumsone

Adventurous, courageous and whole heartedly open – Monta is one of those people who has shown me how to lead your life with a curious and open mind rather than a fearful one.

I met Monta many years ago. She’s actually my second degree cousin. When Monta was in high school, I remember how she fearlessly hitchhiked and traveled across the Europe with her friends and worked abroad. Years later, Monta got into yoga and meditation, went to India to get the yoga teacher certificate and has been teaching yoga & meditation and hosting retreats across the world – in Panama, Hong Kong, USA – you name it.

Monta is always learning, exploring and she has quite a big toolbox with techniques that help her to transform painful life’s experiences. So here are 11 questions for Monta to discover more about her routine and lifestyle.

Adventurous, courageous and whole heartedly open – meet the yoga teacher Monta

1. Nowadays words like “self-care” and “wellness” can mean so many different things for each of us. Can you describe what a true self-care and wellness mean to you?

It’s learning and listening to your own body and needs rather than following the trends of whatever hashtag is trending. Not everyone is here to be a vegan and turn one day into a super bendy yogi.

I’ve noticed that effortless actions usually are the ones that we need to take – if you know that a walk in the forest is gonna bring you joy but your mind says it’s not gonna burn calories – that’s where you need to bring in meditation and listening to yourself and self-care will come to you.

2. Do you have a morning routine? If yes, can you walk me through your typical morning?

Yes, I’m finally back to it. I wake up at 5.30 am, sometimes I take a cold shower, sometimes just brush my teeth and meditate in silence or with mantras for an hour.

Then depending on how I feel and what my body needs – it can be a power walk, it can be journaling or sitting with a cup of coffee and reading or listening to an inspirational video. Definitely an hour of myself – no checking the things I’d have to do during the day, work, friends I need to message back to etc. Just pure me time.

3. Can you share some of your favorite self-care practices that you find useful in your everyday life?

Meditation. Yin Yoga or slow, long stretches. Warm soups, stews and tea. Journaling, reading. Dancing, singing along some songs or mantras, doing something that makes me laugh. I do like jade roller with nice facial oils.

4. Do you have any particular food philosophy? If yes, why you’ve chosen to take this path?

Vegetarian 100% but most of the time vegan as well. I do feel great without meat and it was a decision of not having low quality food in my diet, at the time I was living in Vietnam and the meat source there is very unpredictable!

5. Can you give us your 3 advices for more wholesome cooking at home?

Experiment and don’t be afraid to screw up. Usually you have to screw up a bit to come to something new and amazing for you. I do like following Ayurveda when it comes to tastes and make dressings/sauces with something sweet, sour, salty, bitter and pungent.

6. What’s you favorie plant-based recipe at the moment or something that you’d like to cook in the future?

Just soups, lentil soups, ramen and vegetable broths and stews, whatever is seasonal and warm and feels filling.

7. If you’ve had to give a one single advice to your younger self on relationships, what would it be?

It comes and goes and you change on the way. Observe the change, be grateful for the learning experience and look forward to what it is to come. Also, we’re all human, don’t expect Gods dating you. 🙂


8. What’s been your single biggest challenge regarding your well-being? How have you overcome it or what are your practices to work on it?

Acknowledging  that not what works for most or what is advertised as the best is the best for me. It’s sometimes so tempting to swap to all vegan keto diet because everyone is on keto, unfortunately it might not be good for me, so really either experimenting and observing how do I feel after eating salad, how’s my digestion after fruit or cooked or raw food and then out of that making decisions on what is the best for me. I’d love to work with a nutritionist and find out more though.

9. What are the 3 biggest revelations / understandings in your life so far that has somehow moved or changed you?

Everything happens. You can truly sit back and watch.

You can reprogram yourself with new habits and routines and re-invent yourself completely.

Even in the darkest moments you can choose to live and be grateful for the lessons you learn.

10. What you’re most excited about at the moment?

I’m very scared of leaving the country where I’ve been in and at the same time excited to maybe have no path for a bit. Microdosing and learning more of the benefits of it and sharing more about depression and how we can hold space and be there for others. Many great things. 🙂

11. Can you share some of the resources that you’ve found useful and inspiring on your journey?

Podcasts

Books

You can find Monta on Instagram @ommmsome and don’t forget to check out her podcast Ommmsome Life Design.

💛,

Laine

LATVIAN TRANSLATION

11 jautājumi jogas un meditācijas pasniedzējai Montai Vilumsonei

Drosmīga, atvērta un sirdī avantūriste – tā ir Monta. Viņa ir pasaules pilsonis, kurš apzinās, ka visas robežas ir tikai galvā. Monta ir mans piemērs tam, kā ieraudzīt iespējas jebkurā situācijā un nenogurstoši turpināt izzināt sevi un pasauli.

Es satiku Montu pirms daudziem gadiem. Un, kā toreiz izrādījās, Monta ir mana otrās pakāpes māsīca. Atceros, kā Monta vidusskolas laikā ar draudzenēm stopēja, ceļoja pa Eiropu un strādāja dažādās valstīs. Es uz Montu skatījos kā uz cilvēku ar īpašām spējām. Toreiz man kā cilvēkam, kuram patīk komforts un kontrole, ceļošana ar stopiem un konstanta būšana ārpus savas komforta zonas šķita kaut kas neaptverams.

Vairākus gadus vēlāk, Monta pievērsās jogai un meditācijai, devās uz Indiju un tur ieguva jogas pasniedzējas sertifikātu. Kopš tā brīža, viņa pasniedz jogu un vada retrītus visā pasaulē – Panamā, Honkongā, ASV un citās valstīs.

Vārdi stagnācija un Monta nav savienojami. Viņa konstanti mācās, gūst pieredzi un nesā līdzi zināšanas un tehnikas, kuras palīdz transformēt sāpīgos dzīves brīžus. Montai ir daudz vērtīga, ar ko dalīties. Tāpēc tālāk lasi 11 manis uzdotos jautājumus, kuros Monta stāsta vairāk par savu dzīvesveidu, rutīnu un pieredzi.

1. Mūsdienās rūpes par sevi katram no mums var nozīmēt kaut ko pilnīgi citu. Kas, tavuprāt, ir patiesas rūpes par sevi?

Tā ir mācīšanās un ieklausīšanās savā ķermenī un tā vajadzībās, nevis tukša sekošana kārtējai populārajai tendencei. Ne visi ir šeit, lai būtu vegāni vai kļutu par super lokaniem jogiem.

Esmu pamanījusi, ka bezpiepūles darbība vai rīcība (ang. effortless action) ir tieši tā, kas mums bieži vien ir jāizvēlas, par spīti tam, ko saka prāts. Piemēram, ir situācija – tu zini, ka pašlaik pastaiga mežā vairos tavu prieku, bet tavs prāts saka, ka tas nesadedzinās pietiekami daudz kaloriju. Šādos brīžos tev ir jāpraktizē ieklausīšanās sevī un meditācija, un tu pats sajutīsi, kas tev ir jādara, lai par sevi patiesi parūpētos.


2. Vai tev ir kāda konkrēta rīta rutīna? Ja jā, vai padalīsies ar to, kā tu parasti aizvadi savus rītus?

Jā, beidzot esmu agriezusies pie rīta rutīnas. Parasti mostos 5.30 no rīta, dažreiz eju aukstā dušā, dažreiz vienkārši izmazgāju zobus un apmēram stundu meditēju klusumā vai skaitot mantras.

Pēc tam, atkarībā, kā es jūtos un kas manam ķermenim ir nepieciešams, izvēlos vēl kādu aktivitāti – pastaigu, rakstīšanu vai vienkārši lasu / klausos kaut ko iedvesmojošu, dzerot kafiju. Stundu veltu tikai sev – šajā laikā nestrādāju pie dienā ieplānotajiem darbiem un neatbildu uz draugu ziņām.

3. Vai tu vari padalīties ar savām mīļākajām ikdienas praksēm, kas ir vērstas uz rūpēm par sevi?

Meditācija. Yin joga vai lēna, gara stiepšanās. Siltas zupas, sautējumi un tēja aukstajā sezonā. Rakstīšana, lasīšana. Dejošana, dziedāšana līdzi dziesmām vai mantrām. Darīt jebko, kas man liek smieties. Man patīk arī sejas masāža, kurai izmantoju nefrīta rullīti un kādu aromātisku eļļu.

4. Vai tu pieturies pie kādiem konkrētiem uztura paradumiem?

Esmu 100% veģetāriete, bet pārsvarā ēdu vegāniski. Jūtos lieliski neēdot gaļu. Pieņēmu šo lēmumu, jo negribēju savā uzturā iekļaut zemas kvalitātes pārtiku. Tajā laikā dzīvoju Vjetnamā, kur gaļas produktu kvalitāte un izcelsme ir ļoti apšaubāma!

5. Vai vari padalīties ar padomiem veselīgāku maltīšu gatavošanai mājās?

Eksperimentē un nebaidies kļūdīties. Var gadīties, ka tev būs jākļūdās vienu vai pat vairākas reizes, lai nonāktu pie jaunas un garšīgas receptes.

Man patīk pieturēties pie Ajurvēdas garšu kombinēšanas principiem (salds, skābs, sāļš, rūgts un ass), gatavojot dažādas mērces.

6. Vai vari padalīties ar savu pašlaik mīļāko augu valsts recepti?

Lēcu zupa, rāmens, sautējumi un dārzeņu buljons – jebkas, kas ir sezonāls, sildošs un sātīgs.

7. Ja tev būtu iespēja satikt sevi pirms vairākiem gadiem, kādu attiecību padomu tu sev dotu?

Viss nāk un iet, un tu nepārtraukti mainies tam līdzi. Vēro pārmaiņas, esi pateicīga par dotajām mācību stundām un esi atvērta tam, kas vēl sekos. Un neaizmirsti, ka neviens cilvēks, ar kuru tu satiecies, nav visu perfektais Dievs. 🙂

8. Kas ir bijis tavs lielākais izaicinājums saistībā ar veselību (jebkurā tās aspektā)? Kā tu ar to tiki galā?

Apzināšanās, ka tas, kas der citiem vai kas tiek popularizēts kā labākais risinājums vai prakse, bieži vien nav labākais risinājums man un manam ķermenim. Piemēram, var būt liels kārdinājums lekt iekšā keto diētā, jo tik daudzi to pašlaik dara. Bet, iespējams, ka tas nav piemērotākais uztura princips man.

Tāpēc es eksperimentēju un vēroju, kā es jūtos, apēdot kādu konkrētu ēdienu. Kā jūtas mana gremošana pēc salātu vai augļu ēšanas, svaigas vai gatavotas maltītes utt. Tad varu pieņemt lēmumu, kas ir labākais manam ķermenim. Kaut kad vēlētos darboties kopā ar uztura speciālistu, lai noskaidrotu vairāk par to, kas man ir un nav piemērots.

9. Vai vari nosaukt 3 atziņas, kuras ir tevi līdz šim dzīvē ir spēcīgi ietekmējušas vai pat mainījušas?

Viss notiek. Tu vari sēdēt un to vērot.

Tu vari pārprogrammēt sevi ar jaunu paradumu vai rutīnu palīdzību un tev ir iespēja pilnībā sevi mainīt.

Pat vistumšākajos dzīves mirkļos tev ir iespēja izvēlēties dzīvot un būt pateicīgam par dotajām mācību stundām.

10. Kas tevi pašlaik visvairāk aizrauj?

Es baidos atstāt valsti, kurā dzīvoju jau ilgu laiku. Bet tajā pašā laikā esmu patīkami satraukta, ka man kādu laiku, iespējams, nebūs konkrēta virzības ceļa vai mērķa. Mikro-dozēšana, mācīšanās par tās ieguvumiem un dalīšanās ar manu depresijas pieredzi, kā arī ar to, kā mēs varam varam būt viens otram blakus ar patiesu atbalstu. Daudz aizraujošu lietu. 🙂

11. Vai tu vari padalīties ar grāmatām, podkāstiem vai citiem resursiem, kuri tevi iedvesmo?

Podkāsti

Grāmatas

Tu vari iedvesmoties un sekot līdzi Montas ikdienai Instagram @ommmsome. Un Montai ir arī savs podkāsts Ommmsome Life Design.

💛,

Laine

No Comments

Leave a Reply